Banky sú základnou zložkou národného hospodárstva a majú nezastupiteľné miesto v oblasti financovania a pri rozvoji ekonomiky prostredníctvom poskytovania úverov a ďaľších finančných služieb.
Prehľad ekosystému dostupných zdrojov kapitálu a foriem ich poskytovania v česko-slovenskom regióne na základe spolupráce s bankami, fondami, investormi, family office, poradenskými spoločnosťami a ďaľšími poskytovateľmi kapitálu
Banky sú základnou zložkou národného hospodárstva a majú nezastupiteľné miesto v oblasti financovania a pri rozvoji ekonomiky prostredníctvom poskytovania úverov a ďaľších finančných služieb.
Alternatívne zdroje kapitálu- význam financovania prostredníctvom rôznych finančných inštrumentov je spätý najmä s úspešnými malými a strednými podnikmi, ktoré majú z dôvodu málo rozvinutého kapitálového trhu v našom regióne zhoršený prístup k rozvojovému kapitálu. Vplyvom ekonomickej a finančnej krízy navyše práve tieto podniky z mnohých dôvodov prestávajú spĺňať aj základné kritériá pre získanie tradičného bankového financovania.
Dlhopis je cenný papier, s ktorým je spojené právo jeho majiteľa (veriteľa) požadovať splatenie dlžnej sumy a úrokov z poskytnutej čiastky od emitenta (dlžníka) k určitém
Pôžička je záväzkový právny vzťah, ktorého predmetom je prenechanie veci určenej podľa druhu (napríklad peňazí) veriteľom dlžníkovi, pričom sa dlžník zároveň zaväzuje vrátiť vec rovnakého druhu po uplynutí dohodnutej doby resp. na požiadanie.
Mezanínový kapitál v očiach banky vylepšuje kapitálovú primeranosť dlžníka (pri získavaní financovania na investičný projekt ho klasifikuje banka ako kvázi vlastný kapitál), hoci z pohľadu podnikateľa ide o dlh, ktorý bude treba v určitom momente aj s úrokom splatiť.
Ak sa investor rozhodne pre konvertibilnú pôžičku, poskytne klasickú pôžičku s dátumom splatnosti a úrokom, doplnenú o jednu špeciálnou podmienku, a to právo konvertovať pôžičku na podiel v spoločnosti v určitom bode v budúcnosti.
Možnosti firiem prístupu ku kapitálu závisia od štádia vývoja v akom sa nachádzajú.
V zásade sa pojem Venture Capital (rozvojový kapitál) používa skôr pre spoločnosti v počiatočných fázach a pojem Private Equity v neskorších rastových fázach vývoja.
Predstavujeme najlepšie skúsenosti a európske trhové štandardy vychádzajúc z Invest Europe (European Private Equity & Venture Capital Association), Európskej Komisie, SLOVCA a CVCA (Slovenská a Česká asociácia private equity a rozvojového kapitálu), s ktorými úzko spolupracujeme nad rámec bežného členstva (nie len na členskej báze).
Štandardným investorom pri private equity investícii je obyčajne profesionálny investičný fond alebo investičná spoločnosť. Výmenou za svoju investíciu do základného imania spoločnosti sa stáva spoluvlastníkom, pričom v závislosti od svojej stratégie získa väčšinový alebo menšinový podiel. Ak je investorom fond, tak jeho podnikanie je charakteristické tým, že má kapitál vo viacerých spoločnostiach a zarába tak, že svoj podiel v podniku zhodnotí a po niekoľkých rokoch partnerstva ho predá za vyššiu cenu, ako ho kúpil.
Finančný investor - poskytne zdroje financovania na ďalší rozvoj spoločnosti (private equity investor). Nakupuje podiel v spoločnostiach, ktoré nie sú na burze a sú v rukách súkromného vlastníka. Pozerá sa od začiatku na proces tak, že už pri kúpe premýšľa, či bude vedieť predať danú spoločnosť v čase ďalej so ziskom. Pre tieto dôvody je jeho uhol pohľadu iný ako u Strategického investora.
Strategický investor – investuje do spoločností (akvizícia) s cieľom začleniť ich do svojej skupiny a tým pádom horizont držania firmy nie je obmedzený. Strategický investor sa teda primárne pozerá, aké mu cieľová spoločnosť prinesie do skupiny synergie, resp. zlepší pozíciu na trhu do budúcnosti. Spravidla je z podobného industry (sektora), teda prinesie do spoločnosti dodatočné know-how, best practices (skúsenosti), trhy a zákazníkov.
Prístupu firiem ku kapitálu v závislosti od štádia ich vývoja a situáciu v našom regióne popisujeme nižšie v sekcii private equity.