zabezpečenie krátkodobého prevádzkového financovania operatívnych potrieb prostredníctvom nastavenia kontokorentnu alebo iných krátkodobých a prekleňovacích foriem financovania.
Banky sú základnou zložkou národného hospodárstva, majú nezastupiteľné miesto v oblasti financovania a rozvoja ekonomiky prostredníctvom poskytovania úverov a ďaľších finančných služieb.
zabezpečenie krátkodobého prevádzkového financovania operatívnych potrieb prostredníctvom nastavenia kontokorentnu alebo iných krátkodobých a prekleňovacích foriem financovania.
slúži na refinancovanie existujúcich úverov, spravidla na zníženie celkových nákladov na kapitál (úrok), optimalizáciu existujúcich finančných produktov, zostavovaný individuálne podľa špecifických potrieb.
financovanie kapitálovo náročných investičných akcií, charakteristické oddelením financovania projektu od existujúcich podnikateľských aktivít, vysokou angažovanosťou bankových úverov, tesnou väzbou splácania na peňažné toky projektu a systémom špecifických záloh v období výstavby a prevádzky investície.
trade finance – zahŕňa exportné financovanie, odkup pohľadávok, akreditívy a platobné záruky.
platobné záruky pre obchodno-servisné spoločnosti, odloženie/predĺženie splatnosti faktúr, získanie dodatočného kreditu.
spravidla sa jedná o preklenutia financovania dotácií a nenávratných finančných príspevkov pri investičných projektoch. Väčšinou sa jedná o kombináciou nenávratného finančného príspevku, vlastných zdrojov a bankového financovania.
určený na financovanie rozvojových potrieb a investícií, spravidla na obdobie dlhšie ako 1 rok a až na dobu 15 rokov. Môže sa jednať aj o prevádzkové potreby väčšieho rozsahu.
tvoriaci komplex od poistenia majetku, zásob, prerušenia prevádzky až po zodpovednosť za škodu a krytie úveru podnikateľa v prípade výpadku pracovného výkonu kľúčovej osoby.
slúžia na zlepšenie cash flow a dodatočnej likvidity spoločnosti. Rozlišujeme bezregresný faktoring (bez postihu) a regresný (s postihom) voči pôvodnému veriteľovi.
prefinancovanie nákupu nového i staršieho hmotného majetku (technológie, stroje, automobily). Kombinácia vlastných zdrojov a leasingového financovania.
Dlhopis je cenný papier, s ktorým je spojené právo jeho majiteľa (veriteľa) požadovať splatenie dlžnej sumy a úrokov z poskytnutej čiastky od emitenta (dlžníka) k určitému dátumu. Všetci investori uzatvárajú tú istú štandardnú úverovú dokumentáciu Zmluvu o úpise a pristupujú k Emisným podmienkam, ktoré sú pre všetkých investorov (veriteľov) rovnaké.
Dlhopisy umožňujú pôžičať si od väčšieho množstva investorov za štandardných, predom definovaných úverových podmienok a zároveň poskytnúť súčasne všetkým investorom rovnocenné zabezpečenie ich investície nezávisle od objemu investovanej čiastky.
Pôžička je záväzkový právny vzťah, ktorého predmetom je prenechanie veci určenej podľa druhu (napríklad peňazí) veriteľom dlžníkovi, pričom sa dlžník zároveň zaväzuje vrátiť vec rovnakého druhu po uplynutí dohodnutej doby resp. na požiadanie. O pôžičke sa uzatvára zmluva o pôžičke, ktorú upravuje Občiansky zákonník v § 657 a 658.
Spravidla sa jedná o pôžičku od individuálneho alebo úzkeho okruhu investorov, kde podmienky úverovej dokumentácie sa dohadujú individuálne medzi Investorom a Dlžníkom. Tieto pôžičky nepodliehajú dohľadu Národnej banky Slovenska a preto dôrazne odporúčame byť pri vybavovaní pôžičky obozretným, nakoľko poskytovanie týchto pôžičiek nie je regulované Zákonom o spotrebiteľských úveroch.
Mezanínový kapitál v očiach banky vylepšuje kapitálovú primeranosť dlžníka (pri získavaní financovania na investičný projekt ho klasifikuje banka ako kvázi vlastný kapitál), hoci z pohľadu podnikateľa ide o dlh, ktorý bude treba v určitom momente aj s úrokom splatiť.
Ak podnikateľ dodrží svoje záväzky voči svojim veriteľom (banke, mezanínovému investorovi), dáva mu mezanínový kapitál šancu realizovať aj finančne náročnejšie projekty bez toho, aby stratil majetkovú kontrolu nad svojím podnikom. Ak však investičný zámer podnikateľovi nevyjde podľa očakávaní, pri prípadnom krachu podnikateľa poskytovateľ mezanínu po vyplatení nárokov zamestnancov a iných veriteľov zvyčajne získa nad podnikom majetkovú kontrolu.
Význam financovania prostredníctvom finančných inštrumentov a alternatívnych zdrojov kapitálu je spätý najmä s úspešnými malými a strednými podnikmi, ktoré majú z dôvodu málo rozvinutého kapitálového trhu v našom regióne zhoršený prístup k rozvojovému kapitálu. Vplyvom ekonomickej a finančnej krízy navyše práve tieto podniky z mnohých dôvodov prestávajú spĺňať aj základné kritériá pre získanie tradičného bankového financovania. S mezanínovým financovaním sa najčastejšie možno stretnúť v oblasti nehnuteľností. Používa sa však aj v operáciách typu buy-out, projektovom financovaní, ako aj v (rizikovom) rastovom kapitáli pre tie podniky, ktoré dokážu generovať dostatočný cash-flow, ale majú nízku hodnotu vlastného imania.
Refinancovanie | V prípade potreby zmeny štruktúry existujúceho financovania, keď mezanín nahrádza krátko- a strednodobé formy financovania najmä zo strany bánk. Výhodou je dlhšia splatnosť úveru a viac likvidity pre okamžitý rozvoj. |
Rozvojový kapitál | Poskytnutie nového kapitálu firme za účelom podpory jej ďalšieho rastu (napr. otvorenie novej prevádzky, akvizícia dodávateľa/konkurenta, expanzia na nové trhy a pod.) |
Management buy out | Poskytnutie chýbajúceho kapitálu manažmentu firmy na dofinancovanie jej prevzatia od pôvodného majiteľa. |
Leveraged buy out | Poskytnutie chýbajúceho kapitálu firme, prípadne investičnému fondu za účelom akvizície cieľovej spoločnosti na dlh. |
Spolufinancovanie | Poskytnutie dodatočného kapitálu, krátkodobých foriem financovania a záruk v prípade investícií projektového charakteru, resp. pri spolufinancovaní z eurofondov. |
Investor požičia finančné prostriedky s nastavenou úrokovou sadzbou. Pravidelne sa vypláca investorovi úrok, kým úver nedosiahne splatnosti.
Pri splatnosti, podľa na začiatku odsúhlasenej investičnej dokumentácie, sa môžu investori rozhodnúť previesť úver na akcie alebo vlastné imanie po zhodnotení vašej spoločnosti. Ak sa investor rozhodne pre konvertibilnú pôžičku, poskytne pôžičku s dátumom splatnosti, úrokom a špeciálnou podmienkou: právom konvertovať pôžičku na podiel v spoločnosti v určitom bode v budúcnosti.
Čo robí pôžičku konvertibilnú, je to, čo sa stane, akonáhle sa úver splatí. Pri konvertibilnom úverom sa môžu investori rozhodnúť previesť úver na akcie alebo vlastné imanie po zhodnotení vašej spoločnosti.Niektoré zmluvy o pôžičke sa automaticky prevedú na akcie a iné ponúknu investorom možnosť výberu až pri splatnosti, či dostanú paušálnu sumu alebo dostanú akcie. Rozhodnite sa a nastavte to v podmienkach svojej investičnej ponuky pre investorov, akonáhle zistíte, čo je najlepšie pre vašu firmu.
Konvertibilné úvery predstavujú skvelý spôsob, ako ponúknuť budúce akcie investorom, ktorí možno nebudú chcieť riskovať investovanie do vlastného kapitálu spoločnosti, kým nebude vaša spoločnosť viac usadená. Ak ponúknete konvertibilný dlh, máte čas zvýšiť povedomie o značke, dosahovať zisk a rozvíjať podnikanie, čo robí akcie atraktívnejšie pre vaších investorov. Pre investorov to môže byť oveľa príťažlivejšie, pretože môžu odložiť získanie vlastného imania, kým podnik nemá viac skúseností. Môžu tiež vziať späť sumu, ktorú požičali, keby sa rozhodli. Navyše investori do konvertibilných úverov majú dodatočnú istotu, že ak by podnik zlyhal, budú mať prioritu voči akcionárom, pokiaľ ide o získanie finančných prostriedkov.
Spolupracujeme s väčšinou finančných a poradenských inštitúcií v regióne. Po vyplnení kontaktného formulára vás spojíme s relevantnými partnermi, ktorí vás odborne prevedú celým procesom získania financovania. Ušetrite čas a získajte najvýhodnejšie možné ponuky.
Predloženého projektu a optimálnej štruktúry financovania. Zadefinovanie podmienok spolupráce.
Príprava potrebných podkladov, štrukturovanie robustného biznis modelu vrátane finančného modelu zahŕňajúceho silné stránky a potenciálne riziká, ktoré vzišli z prvého zisťovania na trhu zo spätných väzieb potenciálnych poskytovateľov financovania.
Prezentovanie detailného informačného balíka pred zvolenými bankami. Preskúmanie indikatívnych ponúk a na ich základe poradenstvo pri užšom výbere poskytovateľov financovania. Riadenie procesu odpovedí na due dilligence otázky bánk. Vypracovanie viacerých senzitivít pokiaľ budú požadované bankami, pri komplexnejších projektoch zhotovenie feasibility study (štúdie uskutočniteľnosti).
Podpora pri výbere finálneho poskytovateľa financovania. Získanie súhlasu úverovej komisie zvoleného poskytovateľa. Poradenstvo pri negociácii finančných a komerčných aspektov poskytnutého financovania. Komentáre ku finančným a komerčným aspektom úverovej dokumentácie. Pomoc s koordináciou procesu prvej tranže čerpania financovania.
Spolupracujeme s väčšinou finančných a poradenských inštitúcií v regióne. Po vyplnení kontaktného formulára vás spojíme s relevantnými partnermi, ktorí Vás odborne prevedú celým procesom získavania kapitálu.
Analýza predloženého projektu a oboznámenie s procesom emisie
Zadefinovanie podmienok spolupráce
Príprava podkladov a odsúhlasenie parametrov emisie
Štrukturovanie detailných parametrov a príprava zákonných náležitostí
Vypracovanie dokumentácie, poradenstvo pri správe a uvedení na trh